Follow Me on Instragram

Instagram

Tuesday, January 18, 2011

How NOT to shop on a Pantry Challenge

Yeah. The title pretty much sums up this post.

Aldis:
13 tomato soup at hand x $1.29 each
15 cookie icing packs @ 50 cents each
24 pk spring water $2.99
dozen eggs 69 cents
2 bags broccoli florets 99 cents each
2 chicken broth cartons $1.19 each
6 oj concentrate $1.19 each
4 pkgs different deli sliced cheese $1.99 each
2 grape concentrate 92cents each
4 beef broth cans 45 cents each
2 cans black beans 55 cents each
2 cans corn 45 cents each
2 cottage cheese $1.9 each
2 bags baby carrots 69 cents each
2 cans pear halves $1.39 each
Panini Maker (!!!???) $19.99
2 string cheese $2.69 each
bottle cran juice $1.79
4cans mandarin oranges 49 cents each
2 cantaloupes 99 cents each
2  blocks cheddar cheese $1.79
2 coffees $3.99 each
2 burger buns 79 cents each
tissues $1.29
honey buns 99 cents
flour tortillas 99 cents
almonds $1.79
3 bags of chips $1.29 each
4 pkgs bagels $1.39 each
hoagie rolls $1.99
6 (yeah, 6) peanut butter wafers 99 cents each
table salt 33 cents
2 loaves of squishy bread 89 cents each.

Subtotal? You do the math....and moving on to:

Costco
3 dozen xlarge eggs $3.69
pork chops $14.71 less $4 coupon
2 Honest Kids juice bags $9.59  less $2.50 each (this stuff taste like crap in MY opinion. Sorry Moms!)
2 pkgs deodorant (with bonus razors!) $12.79  less $2.50 each
Dawn advance $8.39 less $2
4 pkg toothpaste $12.99 less $4
Herbal essence conditioner x 2 $6.99 less $2
360 count Advil (for the workout and arthritis pains) $16.49
36 ct fruit snacks $9.99
Special K bars x 2 $10.89 less $3.50 each
Tide $19.99 less $2.50
Downey $12.89 less $2.00
Clorox $12.39 less $3.00
Scope 3 pk mouthwash $12.49 less $2
2 24 pks muscle milk light $27.99 less $6 each
2 108 pk tampax $12.99 less $3 each
2 gallons skim milk $2.29 each
2 gallons 2% milk $2.39 each
3 half and half $1.59 each
TP $19.89 less $2
Paper towel $18.99 less $2
2 bags of cooked chicken strips (grilled?) $14.49 less $3.75 each (these are only like 3.5 lbs per bag cooked meat so I'm trying to figure out how much you weight you lose upon cooking?)
2 lbs mini peppers $3.99
6 pk romaine $3.79
2 twin pks of Special K (with Berries!) $7.39 less $2 each
Healthy choice fudge bars (DELICIOUS!!) $9.29 less $2.50 each
2 carnation instant breakfast $8.99 less $2 each (this was a stellar deal 30 pkgs for what I pay for 10 at Publix!)
8 pk toothbrushes $12.79 less $4

Total: do the math. I just cant type it :(

So, at least I'm set on deodorant, toothpaste, laundry soap, dish soap, tampons, tp, papertowel, crappy juices, carnation, and other stuff for quite a while. :)  But I seem to have forgotten I was on a pantry challenge!

No comments:

Post a Comment